היתרון של קשיי קשב וריכוז

אנחנו חיים בעולם שבו מהללים את כושר הקשב ויכולת הריכוז. כדי להצליח בעבודות רבות צריך יכולת להתרכז. מתכנת צריך להיות מסוגל לשבת שעות ארוכות מול מחשב. סטודנט צריך לשבת בשעורים רבים וארוכים ולהקשיב, בנקאי צריך לנהל סכומים ולבהות במסכי הבורסה מתחלפים. אם אנחנו מאבדים ריכוז אנחנו תמיד יכולים לשתות קפה – חומר פסיכואקטיבי מעורר שיעזור לנו להשאר חדים כתמיד.

היכולת לשמור על ריכוז כל כך חשובה בעולם שלנו, שמי שאין לו את היכולת הזו מוגדר כסובל מבעיה, ואצל אלו שהקושי הזה קיים מילדות אנחנו לפעמים קוראים לבעיה הזו הפרעת קשב וריכוז. אבל לחוסר יכולת לשמור על קשב מתמשך יש גם יתרונות. מסתבר שגם לנטיה של המוח לנדוד למחוזות אחרים יש חשיבות רבה. לדוגמא מחקרים הראו שאנשים שחולמים בהקיץ נוטים להיות יותר יצירתיים, ומחקר אחר הראה שאחוז משמעותי של סטודנטים לתארים מתקדמים שזוכים בתעודות הצטיינות או מלגות הצטיינות סובלים מהפרעת קשב וריכוז. נראה שהקושי להם להתרכז בתחום אחר גרם לשיפור ביכולת האינטר-דיסיפלינרית שלהם והוביל להצטיינות הזו. אפילו גוגל הגדולה הבינה שמהנדסים שיכולים להשקיע חלק מהזמן שלהם בפרוייקטים צדדיים הם מהנדסים יותר יצירתיים (וזאת בתחום שדורש בעיקר דיוק…)

יש מחקרים שמראים שאצל אנשים עם נטיה להצטיינות יש קושי להתעלם מגירויים שנחשבים לא רלוונטים. במקרה או שלא במקרה זה בדיוק אחד הקריטריונים שמתייחס לאנשים עם הפרעת קשב וריכוז. החוקרים חושבים שקושי להתעלם מגירויים ומחשבות יכול להוות בסיס לעושר מחשבתי . בניגוד לאנשים שחושבים רק על דבר אחד כל הזמן, אנשים שמגיבים לגירויים יכולים ליצור אינטראקציה של רעיונות ומחשבות. בגלל שהם מוצפים כל הזמן במידע הם גם פתוחים יותר לרעיונות חדשים וליצירתיות. אם אנחנו נחשוב כל הזמן בצורה שיטתית, אם נחשוב כל הזמן בצורה הצפויה ביותר אולי נפספס את הפתרונות הלא צפויים, את הרעיונות היותר חכמים. לא תמיד הפתרון הצפוי הוא גם הפתרון הנכון. דווקא בנקודות הכרעה חשובות אנחנו צריכים להיות מסוגלים לשים לב לפרטים, לקבל מסרים ומידע נוסף, לנתח אותם ולתת פתרון יצירתי.